Magnetoterapie

Fyzikální terapie, Elektromagnetické pole

Co je magnetoterapie?

Magnetoterapie využívá k léčení pouze magnetickou část elektromagnetického pole. Ošetřovaná část těla je vystavena umělému magnetickému poli, které v tkáni navozuje slabé elektrické změny. Lékařsky využívané magnetické pole je obvykle pulzující a aplikuje se různými způsoby (magnetické podložky, přikrývka, válec), v závislosti na povaze a místě obtíží. Během aplikace pulzujícího magnetického pole pacient obvykle nic zvláštního nevnímá (přístroj nevyzařuje teplo, nevydává zvuky ani nezpůsobuje brnění). Pacient během procedury zůstává oblečen. Ošetření pulzní magnetoterapií lze provést, i pokud má pacient nekovové obvazy, sádry nebo svorky.

Jak magnetoterapie pomáhá?
Magnetické pole stimuluje buněčný metabolismus a zlepšuje prokrvení, což umožňuje buňkám regeneraci, a tím pádem urychluje hojivé procesy (prokázáno na zlomených kostech a vymknutých kloubech). Magnetické pole navíc tlumí bolest a zmenšuje otoky, uvolňuje kontrakce svalů a podporuje imunitní procesy v těle. Klienti často projevují zájem o aplikaci magnetoterapie na záda, kdy dochází ke zlepšení hybnosti a odstranění bolestivých spasmů ve svalech podél páteře. 

Kdy se magnetoterapii vyhnout?
Přestože magnetoterapie nežádoucí účinky nemá, existují situace, kdy se její využívání nedoporučuje. Mezi pozitivní účinky, ale i rizika magnetoterapie patří například to, že zvyšuje prokrvení tkání. Za normálních okolností se jedná o žádoucí efekt, nicméně pokud by klient terapii podstoupil s krvácením jakéhokoliv původu, mohlo by se ještě zintenzivnit. Magnetické pole by také mohlo narušit fungování lékařských zařízení, jako jsou například kardiostimulátory. Mimo to se nedoporučuje využívat magnetoterapii v těhotenství a proti bolestem neznámého původu.
 

nedávno shlédnuto
hotely
Balíčky a speciální nabídky