Best Rate Guarantee i
Vyberte si svoj hotel a pošlite nezáväzný dopyt alebo zarezervujte priamo online.
Thermal Margaret Island

Budapešť – Hlavné mesto kúpeľov

Raj pre milovníkov wellnessu a návštevníkov liečebných kúpeľov

Nechajte sa okúzliť mestom jedinečných termálnych kúpeľov. Budapešť je vlastne najväčším kúpeľným mestom v Európe. Viac ako 30 000 m3 horúcej liečivej vody denne vyúsťuje z viac ako 120 prameňov. 21 kúpeľov, z ktorých 15 je liečebných, je k dispozícii v rámci mesta. Budapešť má čo ponúknuť aj v iných oblastiach ako len wellness či kúpeľné procedúry:

  • pôsobivú architektúru a zaujímavé pamiatky,
  • živú kultúrnu scénu a sofistikovanú kaviarenskú kultúru,
  • nádhernú prírodnú krajinu,
  • širokú škálu výberu športov a možností zábavy

Už Rimania vedeli, ako využiť liečivé účinky termálnej vody v Budapešti. Orientálne kúpele spopularizovali Turci, ale kúpeľné mesto Budapešť bolo na vrchole svojej slávy na konci 19. a začiatku 20. storočia. Dovtedy skôr jednoduché kúpeľné domy sa počas tohto obdobia premenili na monumentálne reprezentatívne exponáty. Najznámejšie a najstaršie z nich sa nachádzajú v štvrti Buda.

Kúpele v Budapešti

Kúpele v Budapešti stoja za návštevu

Termálna voda v kúpeľoch v Budapešti pochádza z rôznych zdrojov, a tak sa využíva pri liečbe všetkých druhov ochorení a chorôb. Každé kúpele majú svoj vlastný šarm, jedinečnú históriu a individuálnu tradíciu. Medzi najznámejšie a najdôležitejšie kúpeľné domy v Budapešti patria:

Kúpele a wellness Gellért

Kúpele Gellért postavené v secesnom štýle sú pravdepodobne najznámejším kúpeľným domom v Budapešti. Nachádzajú sa vedľa tradičného hotela Danubius Gellért v centre mesta a majú veľmi dlhú tradíciu. Voda z Gellértovho vrchu sa používala už v 13. storočí. Kúpele Gellért boli založené v roku 1918. Majú najstarší vlnový bazén na svete a priestranný vnútorný aj vonkajší areál. V ponuke sú rôzne plavecké a termálne bazény, ale takisto parné kúpele. Široká škála dostupných terapeutických postupov je veľmi cenená a známa na celom svete.

Termálne kúpele Széchenyi

Až v roku 1879 boli objavené horúce termálne pramene s teplotou 75 °C, ktoré sa používajú v najhorúcejších kúpeľoch v Budapešti, kúpeľoch Széchenyi. Termálne kúpele sa nachádzajú v štvrti Pešť a sú jednými z najväčších verejných kúpeľov v Európe. Termálne kúpele Széchenyi ponúkajú rôzne vonkajšie a vnútorné bazény s rôznymi teplotami vody, dve sauny, parný kúpeľ a horúcu miestnosť s teplotami maximálne do 55 °C. K dispozícii je tiež cvičebný kúpeľ alebo kúpeľ na fyzioterapeutické procedúry a bahnové zábaly, ako aj rad rôznych liečebných a wellness služieb.

Termálne kúpele Rudas

Termálne kúpele Rudas ležia na Dunaji už od roku 1550. Sú to najstaršie a možno aj najkrajšie zo všetkých kúpeľov v Budapešti, ktoré postavili Turci. Hlavný bazén je krytý kupolou, ktorú podopiera osem červených mramorových stĺpov. V rohoch sú štyri malé bazény s rôznymi teplotami vody. Vďaka svojmu osemuholníkovému tvaru je samotný stredný bazén úplne odlišný. Okrem toho sú termálne kúpele Rudas nezvyčajné v každom ohľade, pretože až do roku 2006 boli určené len pre mužov. Odvtedy sa počas pracovných dní ženy a muži kúpu oddelene. Termálne kúpele Rudas sú v piatok a sobotu otvorené až do 4.00 ráno.

Termálne kúpele Király

Termálne kúpele Király sú staršie ako 400 rokov a dal ich postaviť Arslan (čo znamená „lev“), paša Budína, a jeho nástupca Sokoli Mustafa. Na rozdiel od iných termálnych kúpeľov v Budapešti tieto nemajú svoj vlastný prírodný zdroj teplej vody. Pramene z termálnych kúpeľov Lukács sú tiež zdrojom pre termálne kúpele Király. Preto Turci vybudovali termálne kúpele v rámci kruhového opevnenia, takže aj v prípade obliehania by bolo kúpanie stále možné. Po dobytí Budy Habsburgovcami prevzala prevádzku termálnych kúpeľov rodina Király. V termálnych kúpeľoch Király sa rovnako ako v prípade termálnych kúpeľov Rudas značne zachovali pôvodné turecké prvky.

Termálne kúpele Lukács

Vody termálnych kúpeľov Lukács sa považujú za jedny z najúčinnejších liečivých vôd v Budapešti. Už v 12. storočí sa v oblasti dnešných kúpeľov usadili rytieri Rádu sv. Jána, ktorí sa špecializovali na starostlivosť o chorých. Neskôr prevzali osadu rytieri z Rodosu a Malty a postavili kúpele vedľa svojich kláštorov. Množstvo votívnych tabuliek na nádvorí (ktoré stojí za to vidieť) svedčí o bývalej nádhere strediska ako medzinárodne uznávaných liečebných kúpeľov.

Termálna voda na Margitinom ostrove

Margitin ostrov v centre Budapešti je v rámci mesta nielen najznámejším ostrovom na Dunaji, ale má aj svoje vlastné termálne pramene a vďaka dobre udržiavanému parku je to nádherná rekreačná oblasť pre obyvateľov mesta. Nachádzajú sa tu aj naše kúpeľné hotely Ensana, Thermal Margaret Island a Grand Margaret Island, ktoré stoja na základoch bývalých Margitiných kúpeľov. Liečivá voda používaná v kúpeľných hoteloch pochádza z troch prírodných liečebných prameňov ostrova. Ponúkame vám liečebné a wellness procedúry, parné kúpele, vírivky, sauny a aromatickú miestnosť. 

Pohoda a zdravie

Maďarsko, a najmä Budapešť, sú tá najlepšia voľba, pokiaľ ide o liečebné, wellness alebo rekreačné pobyty. Nesmierne veľký výber toho, čo je k dispozícii, ulahodí každému a rôzne účinky mnohých prameňov zabezpečia účinnú liečbu, pohodu a zdravie.

Pozrite sa na našu ponuku, ktorá vás určite osloví.

naposledy zobrazené
Hotels
Packages & Specials