Best Rate Guarantee i
Vyberte si svoj hotel a pošlite nezáväzný dopyt alebo zarezervujte priamo online.
Thermia Palace

Art Nouveau Festival – Zlatý vek Piešťan

6.6.-12.6.2022

Obdivujete Génius loci Piešťan? Veríte, že pre vyliečenie tela je potrebné vyliečiť aj dušu? Potešte svojho ducha umením a obklopte sa krásou. Spoznajte tajomstvo piešťanských výnimočných stavieb - perlu secesie hotel Thermia Palace. Preskúmajte spolu s nami detaily secesného dizajnu a dekoru priamo v budovách, kde sa písala svetová história. Inšpirujte sa filozofiou renesančnej osobnosti Ľudovíta Wintera a váš život bude bohatší.

6.6.2022
15:00 h.   Poklady z archívu hotela Thermia Palace
Vernisáž výstavy fotografiídobových písomností hotela Thermia Palace a kúpeľného domu Irma z obdobia zlatej éry Piešťanských kúpeľov, ktoré začalo práve v období secesie.
Miesto konania: Kúpeľný dom Irma, foyer / Thermia Palace
Vstup: voľný
7.6.2022
15:00 h.   Kúpele na pohľadniciach v období secesie / Pohľadnice kúpeľov v období secesie
Odborná prednáška Mgr. Martina Kostelníka, PhD.  + ukážky z archívu
Rozprávanie o pohľadniciach kúpeľov z konca 19. a začiatku 20. storočia. Pohľadnice ako celok majú nielen estetickú, ale mnohokrát aj vzácnu výpovednú hodnotu. Ich používanie bolo v uvedenej dobe masovo rozšírené, slúžili ako komunikačný prostriedok a zároveň ako propagácia konkrétnych miest, hotelov alebo zaujímavostí. Priblížime si ich rozmanitosť, grafické spracovanie a niektorých významných vydavateľov pohľadníc.
Miesto konania: Balneologické múzeum I. WIntera, Piešťany
 

Rezervujte si vstupenku

 
19:00 h.   Svět podle Muchy (2020, Dokument, Česko, 2020, 100 min. )
Alfonz Mucha, autor secesných plagátov, úžitkového umenia a obrazov, vrátane monumentálnej Slovanské epopeje, sa preslávil už na prelome 19. a 20. storočia. Nový a v mnohom prekvapivo aktuálny pohľad na život Alfonza Muchu ponúkne svieži dokumentárny film režiséra Romana Vávru nazvaný Svět podle Muchy. 
Miesto konania: kino Fontána
 

Rezervujte si vstupenku

8.6.2022
15:00 h.   Umenie zo zbierok grófa Jána Pálffyho v Kúpeľoch Piešťany 
Odborná prednáška historičky umenia Mgr. Kataríny Malečkovej o zachovaných umeleckých zbierkach v Kúpeľoch Piešťany.
Gróf Ján Pálffy (1829 – 1908) za svojho života vytvoril veľkú zbierku umenia. Jeho dedičia sa dlhé roky súdili, časť zbierok si rozdelili, časť prenechali Československému štátu a ďalšie predali konzorciu starožitníkov, ktorí ich ďalej rozpredali. Prvá z dražieb sa konala v Piešťanoch v roku 1924, v hoteli Royal. Preto sa dnes, pred a za hotelom Thermia Palace, aj v jeho interiéroch, nachádzajú sochy, ktoré pôvodne boli v kaštieli a parku v Kráľovej pri Senci.
Miesto konania: Hotel Thermia Palace, salón Ferdinand
 

Rezervujte si vstupenku

 
19:30 h.   Secesné knihotúlanie
Literárna kaviareň so zaujímavými hosťami, s ktorými sa budeme rozprávať o inšpiratívnom období secesie a jeho vplyve na tvorbu umelcov. Zlatý vek kúpeľov navodia herci a speváci Feder Teáter.
Miesto konania: Hotel Thermia Palace, kaviareň Alexander
Vstup: voľný, obmedzený počet miest, nutná rezervácia
9.6.2022
15:00h.   Na ceste k moderne – Secesná architektúra na Slovensku - rozmanitosť vplyvov
Odborná prednáška  Prof. Ing. Arch. Jany Pohaničovej, PhD.
Prednáška predstaví architektúru okolo roku 1900, ktorá sa na Slovensku niesla v znamení secesie. Naše územie vtedy zrkadlilo rozmanité impulzy prichádzajúce z neďalekej Viedne, Budapešti, ale i z Nemecka a vzdialeného Anglicka. Secesia zavítala aj do našich kúpeľov. K jej klenotom radíme aj dve výnimočné stavby Thermia Palace a Irma v Piešťanoch. Toto obdobie zároveň patrilo veľkým osobnostiam architektonickej scény, keď vykročenie k moderne reprezentujú diela predstaviteľov viedenskej a uhorskej secesie, ale aj dvaja nestori slovenskej architektúry – Dušan Jurkovič a Michal Milan Harminc.
Miesto konania: Hotel Thermia Palace, salón Ferdinand
 

Rezervujte si vstupenku

10.6.2022
15:00 h.   Velikán secesie Alfons Mucha a Piešťanské kúpele 
Odborná prednáška  PhDr. Vladimíra Krupu
Témou prednášky sú návštevy svetoznámeho maliara Alfonsa Muchu a jeho rodiny (manželky s dcérou) v kúpeľoch Piešťany a história vzniku a osudov obrazu Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia, ktorý maliar namaľoval a daroval piešťanským kúpeľom.
Miesto konania: Hotel Thermia Palace, salón Ferdinand
 

Rezervujte si vstupenku

 
20:00 h.   „Cotton club“ – kabaretné vystúpenie Red Cat Cabaret 
Ladies & Gentlemen, máte radi šampanské, víno, či whisky? Aj my, ale pssst! Sú predsa dvadsiate roky minulého storočia a my sme v New Yorku! Je čas prohíbicie a všetko sa deje pod rúškom tmy v týchto krušných časoch. Existuje len jediné miesto, kde to žiari, kde to môžete roztočiť – The Cotton Club! Nádherné ženy, štýloví gangstri, vzrušujúci pach hrozby a hazardu na pozadí nesmrteľnej hudby, divokého tanca a lahodného spevu. Toto je veľkolepá revuálna show – toto je The Cotton Club!
Miesto konania: Kursalón, Veľká sála
 

Rezervujte si vstupenku

11.6.2022
14:00 -20:00 Klobúkový piknik v Kúpeľnom parku 
Sprevádzaný  programom s dobovou tématikou. Sobotné popoludnie spestria  vystúpenia Swingless Jazz Ensemble a Blue Note jazz Band v hudobnom pavilóne Harmony v Kúpeľnom parku. Stánky s občerstvením, beauty longue a program pre deti. Tanečnú školu swingu a charlestonu spestria dámy v dobových kostýmoch. Obdivujte skvosty kúpeľného ostrova v udržiavanom parku z 19. storočia pri jazierkach so zlatými rybičkamivzácnymi tropickými leknami Victoria regia. Kochajte sa pohľadom na volieru s pávmi či starobylé kamenné balustrády dotvárajúce výnimočnú atmosféru zlatých čias Pieštan, ktoré odštartovali práve v období secesie. Program je obohatený komentovanými prehliadkami v dobových odevoch na tému „Secesné pamiatky na Kúpeľnom ostrove."
Miesto konania: Kúpeľný park
Vstup: voľný 
Možnosť zakúpenia piknikového koša plného dobrôt vo výške 50 €.
 

Rezervujte si piknikový kôš

12.6.2022
 19:00 h.   Hudobné matiné Secesia
Je ukončenim multižánrového festivalu Art Nouveau, kde vystupujú tri umelkyne: vynikajúcu flautistku Ivicu Gabrišovú, speváčky sestry Dernerové, v sprievode koncertného klaviristu a vyhľadávaného partnera na komornú spoluprácu Petra Pažického.
Secesia je nádherné obdobie, plné vplyvov a inšpirácií aj na hudobné vyjadrenia skladateľov  tej doby. V hudbe vyrastá z veľkého romantického obdobia, plného úžasných diel. Na týchto základoch a v snahe oprostiť sa od pátosu vzniká vo Francúzku na sklonku 19. storočia, paralelne so secesiou, pod silným vplyvom maliarskeho vyjadrenia dojmov - Impresonizmus. Je to obdobie, ktoré má svojich tvorcov a hlavných predstaviteľov ako sú  Erik Satie, Claude Debussy aj jeho pokračovateľ Maurice Ravel...a práve toto inšpiračné žriedlo a širšie súvislosti záberu vplyvov od romantických skladateľov, napríklad v  duetoch ženských hlasov, v ukážke z tvorby Roberta Schumanna, cez  český romantický vplyv Antonína Dvořáka... ďalších inšpirácií Camille Chaminade, Gabriela Fauré, až po vrcholných predstaviteľov Impresionizmu, už spomínaných Clauda Debussyho, Maurice Ravella a Erika Satieho.
Miesto konania: Hotel Thermia Palace, záhrada
 

Rezervujte si vstupenku

Skombinujte si festival s pobytom

naposledy zobrazené
Hotels
Packages & Specials