Best Rate Guarantee i
Vyberte si svoj hotel a pošlite nezáväzný dopyt alebo zarezervujte priamo online.
Thermia Palace

Prehliadka hotela Thermia Palace

Tak ako každé historické miesto má svoju povesť, aj naše kúpele majú svoju legendu.


HRAD BANA – chromý páv
Nad Piešťanmi stál kedysi hrad. Volal sa Bana. Na tom hrade býval kedysi brat so sestrou. Matka im zomrela, otec zahynul pri rytierskom súboji. Do ich priazne sa teda votrela opatrovníčka. No bola to zlá ženská, bohyňa, čo iným škodila.
Raz sa nahnevala na mladého a vyslovila kliatbu: „Nech si ako vták s krásnym perím, ale tvoj hlas bude nepríjemný pre každého.“ Zaškriekal žalostne premenený šľachtic - páv, spustil sa z hradieb hradu, ale s takým dlhým chvostom nevedel lietať, nešťastne dosadol na zem a zlomil si nohu.
Blúdil krajom, až narazil na močaristé lúky, ktorých bahno a voda mu prinášala úľavu a chladila páľavu v zlomenej nôžke. Sestrička dlho márne hľadala bračeka. A nemohla vystáť neznesiteľný škrek páva, nevedela, že je to on.
Až raz večer zbadala ako páv vychádza z močarísk a mení sa na jej krivkajúceho bračeka. Ľudskú podobu však mal len v noci.
Jedného dňa však zistil, že noha sa mu úplne zahojila. Chýr o jeho uzdravení sa šíril krajom a začali prichádzať húfy ľudí, chromí, krivkajúci. V teplej vode ležali a bahnom si nohy obaľovali. A stali sa zázraky. Bola to liečivá voda. Tak ľudia objavili zázračné piešťanské pramene Teplicu.
A hrad Bana dávno zanikol, ostala po ňom len pomenovaná obec Banka a táto povesť a pávy v piešťanských parkoch.
Kúpele Piešťany sú najväčšie kúpele na Slovensku, s ročným počtom návštevníkov viac ako 58.000, ktorí prichádzajú z viac ako 42 krajín sveta. Za rok 2019 60% hostí pochádzalo zo Slovenska, 13% z ČR, 8% z Nemecka, 7% z Izraela, 4% z Ruska a 4% z Arabských krajín. Priemerne u nás klienti strávili 9 nocí. Priemerná obsadenosť bola 71%.
Thermiu Palace za rok 2019 navštívilo viac ako 8.000 hostí z toho 40% boli Slováci, 10% Česi, 9% Nemci, 9% MENA, 6% Izraelčania, 6% Rusi. Priemerná dĺžka pobytu klientov bola 5 nocí. Priemerná obsadenosť bola 61%.
Kúpele Piešťany prevádzkujú 7 hotelov v kategórii od 2 do 5 hviezd, pričom celková lôžková kapacita je viac ako 2.500 postelí.
Hotel Thermia Palace, prvý 5 hviezdičkový hotel na Slovensku, je spojený s kúpeľným domom Irma, ktorý stojí priamo nad liečivými piešťanskými prameňmi. Hostia si môžu dopriať viac ako 60 rôznych procedúr: bahenné zábaly, termálne vaňové kúpele, perličkové kúpele, podvodné masáže a ďalšie kúry, vďaka ktorým do Piešťan prichádzajú návštevníci z celého sveta. Hotel poskytuje ubytovanie v 118 komfortných izbách a apartmánoch, ďalej má 2 salóniky, Ferdinand a Hubertus, kaviareň Alexander s letnou terasou so vstupom do záhrady hotela a hotelovú reštauráciu Grand restaurant kde sa nachádza naše najvzácnejšie umelecké dielo – obraz Alfonza Muchu – Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia.
Ako súčasť veľkolepých investičných zámerov zakladateľa modernej tradície piešťanských kúpeľov, Ľudovíta Wintera, bol postavený hotel, a s ním balneologický komplex, v rokoch 1909 – 1912, podľa projektu budapeštianskych architektov Henricha Böhma a Ármina Hegedüsa v štýle viedenskej secesie.  Na prvý pohľad zaujme nezvyklým riešením i bohatou výzdobou fasád. Trojkrídlový palácový objekt sa otvára smerom k prichodiacemu veľkolepo riešenými priečeliami postranných krídel – pripomína otvorenú knihu. Osovo umiestneným vstupom v centrálnom portikuse, zvýraznenom stĺpmi s bohatou sochárskou výzdobou, ho pozýva do svojich interiérov. Priečelia sú odhmotnené množstvom okien a rozohrané terasami či dekoratívne zdobenými loggiami. K liečebnému domu Irma sa prichádza cez záhradný parter s kvetinovou výsadbou, dotvorenou fontánou a kamennými plastikami, zobrazujúcimi antické božstvá: Merkúr, Flóra, Minerva a Ceres. Sochy vytvorené neznámym sochárom na začiatku 19. storočia personifikujú základné danosti kúpeľov: obchod, prírodu, udatnosť a plodnosť.


Ďalšia legenda praví že...
Symbolom hotela Thermia Palace je páv, posvätný vták bohyne Héry, symbol nesmrteľnosti a vznešenosti. Viaže sa k nemu aj príbeh, ako páv s boľavou nohou našiel jamu s teplou termálnou vodou a bahnom, pravidelne k nej chodieval, až sa vyliečil a odvtedy sa ľudia začali v týchto jamách kúpať. S motívom páva sa môžete stretnúť v kúpeľoch Piešťany až na 7 rôznych miestach. Ako prvé sú  živé pávy v našej voliére pod nábrežným valom vľavo, ďalšieho páva objavíte nad priečelím dverí ako reliéf vytvorený známym sochárom Valérom Vavrom.
K budove prislúchajúci kúpeľný dom bol nazvaný na pamiatku grófky Irmy Erdödyovej. 
Ako prvý prominentný hosť sa do návštevnej knihy zapísal bulharský cár Ferdinand I. Ten sa vyjadril že po postavení Thermie Palace „ sa v Horných Uhrách objavil hotel, ktorý v Európe nemá páru".

Pôvodné izby v Thermia Palace
(Prezidentský apartmán, Apartmán a Komfort izby)
Hotel v rámci svojej historickej budovy poskytuje ubytovanie v 111 izbách vrátane 15 apartmánov. Izby sú rozdelené do 5 rôznych kategórií a to od základnej kategórie Komfort po kategóriu Apartmán Deluxe.
Zaujímavosťou hotela je, že každá zo 111 izieb je unikátna svojou veľkosťu, tvarom, typom okna resp. balkóna a výhľadom. To znamená, že žiadne ani dve izby nevyzerajú rovnako. Pobyt v Thermii Palace je preto pri každom pobyte originálny a vždy iný. Rozmery izieb sa pohybujú od 13m2 až po 60m2.
Návštevníkov počas prehliadky sprevádza aj jeden zo symbolov kúpeľov a hotela -  páv či už v podobe pávieho pera na kobercoch alebo páva na sklenej vitráži.
V rámci prehliadky hotela budú mať návštevníci možnosť vidieť dve izby základnej kategórie Komfort, Apartmán Deluxe a Apartmán na druhom poschodí. Všetky izby sú zariadené historickým dobovým nábytkom, doplnené  o nástenné diela z pastelu, olejomaľby, resp. tužka od autorov ako Ľudo Križan, Oto Bubeníček či Ctibor Krčmár.
Práve Apartmán Deluxe, známy ako Prezidentský apartmán, je najväčšou izbou v hoteli, ktorej zaujímavosťou je, že okrem spálňovej časti má apartmán k dispozícii aj jedáleň a pri väčšom počte hostí je možné prepojiť ho aj s vedľajším apartmánom pričom tak vznikne priestor o rozlohe cca 100 m2 s krásnym výhľadom na bazén a hotelovú záhradu.
Počas viac ako 100-ročnej histórie hotela boli v jeho izbách ubytované viaceré známe osobnosti z kultúrneho, športového, politického života, ale aj maharadžovia, saudské princezné a veľvyslanci.
Medzi najvýznamnejšie osobnosti z minulosti patrí Ján Masaryk (prezident), Eduard Beneš (minister zahraničia),  Henny Porten (speváčka), Richard Tauber (tenorista), Fjodor Ivanovič Šaljapin (operný spevák), Lilian Gish (herečka),  Vlasta Burian (komik), Alfons Mucha (secesný maliar), maharadža Patialy, naváb Salar Džanga III (jeden z vtedajších najbohatších ľudí Indie), Dwight Davis (tenista, darca Davis Cupu),  Claudia Cardinale (herečka).
Po rekonštrukcii hotela v roku 2006 stihli hotel navštíviť osobnosti ako Ban Ki-Moon (generálny tajomík OSN), prezidenti krajín V4 v roku 2008 (I. Gašparovič, V. Klaus, L. Sólyoma, L. Kaczynský); Peter Dvorský (operný spevák), Mária Královičová (herečka), Anastasyia Kuzmina (biatlonistka), bratia Riszdorferovci (rýchlokanoisti), slovenská futbalová reprezentácia  pred účasťou na MS v Afrike a iní.
Medzi pravidelných hostí hotela patria aj veľvyslanci Rakúska, Nemecka, Bulharska, Veľkej Británie, USA, Poľska, Indie či Japonska.
Interiér Thermia Palace nadchne štýlovým riešením reprezentačných a spoločenských priestorov, chodieb, schodíšť a hál. Všetky dekoruje bohatá secesná štuková výzdoba, navrhnutá na vysokej výtvarnej úrovni a vo vynikajúcej remeselnej kvalite, v najrôznejších materiáloch a v citlivo zvolenej pastelovej farebnosti. Eleganciu a intimitu spoločenských priestorov umocňuje farebne bohatá vitráž okien, postavená na motíve páva a štylizovanej florálnej ornamentike, vytvorená v dielňach firmy Bosnyák – Várnay. Autorom štukovej výzdoby a figurálnej plastiky sa stal uznávaný sochár a dekoratér A. Krisztian. Je tvorcom i sochárskej výzdoby priľahlého kúpeľného domu Irma s typickou strohou, ostrou štylizovanou modeláciou a geometrizujúcou ornamentikou, charakteristickou práve pre viedenskú secesiu.
Najväčší apartmán v hoteli 60m2 sa volá Maharadža (pomenovanie nie je náhodné). Piešťany v rokoch 1931 – 1938 navštívilo niekoľko indických maharadžov. Spomeniem napr. vládcu Bhopálu - Nawaba Hamídulláh  s rodinou a početným sprievodom.
Izby a aj celé vnútorné vybavenie Thermia Palace je zariadené nábytkom s prevládajúcim historizujúcim štýlom. V izbách a apartmánoch visia originály umeleckých diel.
Na prízemí sa nachádzajú 2 izby vybavené pôvodným nábytkom hotela Thermia Palace z doby jej vzniku.


Nové izby
Brány nového wellness - relaxačného centra, v časti kúpeľného domu Irma, spojeného s päťhviezdičkovým hotelom Thermia Palace, sa otvorili 15. júna 2019.
Súčasťou rekonštrukcie priestoru, ktorá trvala približne 7 mesiacov, podľa návrhu medzinárodného tímu architektov, slovenského Ing. Arch. Maroša Vargu a rakúskeho Ing. Arch. Christiana Hoppe, bolo vybudovanie 6 nových izieb a 1 apartmánu na prvom poschodí nad wellness centrom. Nové izby majú priestrannú terasu s pekným výhľadom na vonkajší bazén a hotelovú záhradu. Interiérový dizajn vytvorila Nathalie Rottenburg, senior architektka španielskej spoločnosti Hospitality Interior Design Projects. Projekt bol dokončený pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Trnava. Farebná paleta použitá pri dekorovaní izieb, použitie odľahčených prvkov typických pre architektonický štýl  medzivojnového obdobia vkusne nadväzuje na dominantný secesný štýl hotela a vytvára eklektický mix interiérového dizajnu vhodne zakomponovaného v danom prostredí.

Irma Health Spa


Obraz - pramene
Na tomto obraze je schématicky znázornený pôvod piešťanských liečivých zdrojov.
Dala ho namaľovať rodina Winterovcov.
Na obraze je zachytený Kúpeľný ostrov z pohľadu z protiľahlej strany mŕtveho ramena Váhu. Zľava vidíme postupne hotel Thermia Palace, Kúpeľný dom Irma, Napoleonské Kúpele a hotel a liečebný dom Pro Patria.
Taktiež tu vidíme ložiská termálnej vody, ktoré sa nachádzajú len niekoľko desiatok metrov pod povrchom. Táto termálna voda sa na niektorých miestach dostávala voľne na povrch. Práve na týchto miestach si ľudia najskôr hĺbili jamy, ktoré sa napustili termálnou vodou, v neskoršom období sa hĺbili studne a zavádzali čerpadlá.
Na základe pozorovaní sa zistilo, že hlavný prameň nemenil svoju polohu a práve preto na týchto miestach vznikli v 19. storočí aj piešťanské kúpele. V tom období to boli drevené búdy s drevenými vaňami, do ktorých sa drevenými žľabmi privádzala horúca a schladená termálna minerálna voda.  Najstaršou používanou studňou na čerpanie termálnej vody je studňa Trajan, vyhĺbená v roku 1921 a upravená v roku 1929. Odvtedy bolo vytvorených niekoľko vrtov, z ktorých niektoré sa používajú dodnes, niektoré sú nevyužité alebo boli utesnené. Celková využiteľnosť termálnej vody v oblasti Piešťan bola schválená na maximálne množstvo 31,3 litrov za sekundu, čo je približne 2,7 miliónov litrov vody denne.
Pri priereze je vidno, že tzv. bahniská, ktoré sa nachádzajú v kúpeľných domoch, boli postavené priamo nad vývermi prameňa, a tieto bazény majú prírodné dno dodnes.
Prvé bahnisko vzniklo v dnešnom kúpeľnom dome Napoleon. Celkovo sa tu nachádzajú 3 bahniská – Pro Patria, Napoleon a Irma. Bahnisko môže vzniknúť iba v pramennej oblasti, preto v modernej časti kúpeľného ostrova, kde sa pramene nevyskytujú bahnisko nie je.
Voda, ktorá sa využíva pri procedúrach je v dnešnej dobe odborne zachytávaná a zhromažďovaná v akumulačnej stanici, kde je časť z nej ochladzovaná a potrubiami prepravovaná do Kúpeľných domov, kde sa pripravuje na vhodnú teplotu pri podávaní procedúr, ako sú napríklad individuálne vaňové kúpele, zrkaldlisko, hydromasáž, či trakcie v termálnej vode.
Na obraze vidno na pravej strane aj prierez obtokového ramena rieky Váh, kde sa tiež nachádzajú vývery termálnej minerálnej vody.
Práve odtiaľto pochádza aj bahno, ktoré sa využíva napr. pri bahenných zábaloch. Toto bahno sa približne raz ročne ťaží a počas obdobia jedného roka zreje v zrecích bazénoch pod neustálym prúdom termálnej vody. Tento proces zabezpečí, aby bolo čo najviac obohatené o minerály a zároveň sa v ňom nechá vyzrieť ojedinelá mikroflóra, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou liečivých účinkov piešťanského bahna. Po tomto zrení sa bahno spracúva, filtruje homogenizuje a cez potrubia putuje do tzv. bahenných kuchýň, ktoré sú v jednotlivých kúpeľných domoch. Tu sa už potom aplikuje pri bahenných procedúrach.
Na obraze vidno na pravej strane aj Kolonádový most, ktorý mnohí tiež prezývajú aj sklený alebo kúpeľný. Pôvodne tu stál drevený most. Keďže prvý hotel na Kúpeľnom ostrove - Thermia Palace, bol postavený v roku 1912,  hostia a pacienti, pred jeho otvorením, mohli využiť na prevoz z mesta do kúpeľného domu vozy, jeden taký sa nachádza pod obrazom. Prevozom hostí si privyrábali miestni ľudia. Volali sa Piešťanskí infanteristi a ich profesia zanikla až s nástupom automobilovej dopravy v medzivojnovom období.


Bahnisko
Je bazénový kúpeľ, kde do prírodného dna tvoreného 10 – 30 cm hrubou vrstvou pôvodného piešťanského sírneho bahna prenikajú prírodné vývery termálnej minerálnej vody. Jej hladina siaha do výšky 50 - 90 cm nad vrstvou bahna. Pacienti v kúpeli stoja, prechádzajú sa alebo sedia. Trvanie kúpeľa je individuálne 5 - 8 - 10 min. Je ukončené celkovým suchým zábalom. V bahnisku sa nachádza cca 92 m3 bahna.

Bahenné zábaly
Sú čiastočné alebo celkové. Zábalová vrstva bahna na tele je približne 5 cm, aplikačná teplota bahna je cca 45°C. Trvanie celkového alebo čiastočného zábalu je 20 min. Pri celkovom zábale sa spotrebuje až 60 kg bahna. Zábal sa neaplikuje na hlavu, prednú stranu krku a hrudník. Bahenný zábal vyvoláva zmenšenie opuchov v okolí kĺbov, zníženie svalového napätia, zlepšenie výživy chrupaviek, spojivových tkanív medzistavcových platničiek. Je ukončený celkovým suchým zábalom.


Masážna posteľ
Jedná sa o úplnú novinku v ponuke procedúr. V prevádzke sú dve masážne postele a to v kúpeľnom dome Irma a Balnea.
Masážna vaňa je systém pre preventívne a terapeutické ošetrenie chrbtového svalstva metódou suchej vodnej masáže pomocou teplých lúčov prúdu vody.
Masážne lúče teplej vody enormne podporujú uvoľnenie svalstva, súčasne sa značne zlepšuje prekrvenie, čo podporuje úspech terapie.
Pacient leží oblečený na lôžku. Pod lôžkom sa pohybujú dve trysky s vodným lúčom v uzavretej vani s teplou vodou. Pacient nie je v kontakte s vodou. Pacient je masírovaný od nôh až po šiju. Oblasti masáže možno individuálne definovať. Taktiež možno kontinuálne regulovať požadovanú silu masáže, takže možno šetrne ošetriť zvlášť citlivé miesta tela (ako napr. krk a oblasť šije). Teplotu vody je možné nastaviť. Optimálna teplota vody sa pohybuje medzi 32°C a 36°C.

Indikácie:
zvýšenie / zníženie svalového tonusu, lokálne zvýšenie prekrvenia a látkovej výmeny, uvoľnenie podkožného svalstva, žilové a lymfatické uvoľnenie, reflexné zmiernenie bolestí, uvoľnenie tkanív jaziev, aktivovanie / stlmenie vegetatívneho nervového systému, ochabnutosť svalstva, syndróm krčnej chrbtice a prsnej chrbtice, cervikálna migréna, skolióza, guľatý chrbát

Kontraindikácie:
obezita, čerstvé rany, infekty, podozrenie na zápal žíl a trombózu (nebezpečenstvo embólia), stav po operáciách chrbtice, všeobecne prvá aplikácia je možná najskôr po 8 týždňoch, stav po fraktúrach chrbtice, bolestivé blokácie tiel stavcov s reaktívnym prepätím svalstva, skoliózy vyššieho stupňa, stav po endoprotéze bedrového alebo kolenného kĺbu - 6 týždňov po operácii, neurologické ochorenie s výpadkami motoriky a senzibility, hematómy v ošetrovanej oblasti, chronický zápal kĺbov.

Ročne poskytujeme zhruba 5580 masáží všetkých druhov.
Na tieto masáže bolo v roku 2019 použitých 1116 l masážneho oleja.

Wellness
Toto moderné wellness centrum, bolo dokončené a dané do prevádzky  v júni 2019. Do výstavby bolo investovaných takmer 4 milióny eur. Nad priestorom wellness centra bolo vybudovaných ďalších 6 izieb a apartmán, ktoré rozšírili kapacitu hotela Thermia Palace.
Z wellness centra sa ľahko dostanete do kúpeľného domu Irma, kde si môžete dopriať relax v unikátnom piešťanskom bahnisku alebo zrkadlisku, masáže a ďalšie liečebné, relaxačné alebo beauty procedúry.
Ubytovaným ale aj neubytovaným návštevníkom je k dispozícii vodný svet s vnútorným a vonkajším bazénom s termálnou vodou, priestrannou veľkou vírivkou, ale aj saunovým svetom s parnou, fínskou, infra saunou, zážitkovými sprchami, sprchou s imitáciou tropickej burky, tepidáriom a odpočinkovými plochami s výhľadom do hotelovej záhrady. Celoročnú prevádzku vonkajšieho bazéna zabezpečí ohrievaná voda a vyhrievaná dlažba v jeho okolí.
Z pôvodného interiérového vybavenia sa zachoval historický sušiak na plachty z roku 1917, ktorý je umiestnený v sklenej vitríne v oddychovej zóne s pohodlnými posedeniami pri stoloch. Vitráže nad bazénom odkazujú na secesnú výzdobu hotela Thermia Palace a liečebného domu Irma a sú autorským návrhom španielskej dizajnérky Nathalie Rottenburg z Madridu. V átriu sa zachovala studňa s pôvodnými, viac ako storočnými oceľovými konštrukciami. Zaujímavým prvkom sú tiež podsvietené jantárové steny.


Kaviareň Alexander
Kaviareň Alexander ponúka hosťom príjemné posedenie pri káve a špecialitách a je centrom denného spoločenského života hotela. Jej dominantu tvorí bar v štýle art deco.


Salónik Hubertus

Stretnutie 3 cisárov

Prvá svetová vojna trvala už vyše troch rokov a Nemecko a Rakúsko-Uhorsko, bojujúce v Trojspolku, nezaznamenalo žiadny zásadný úspech na frontoch . Hlavne Nemecko, ktoré stále verilo vo víťazstvo potrebovalo zmeniť taktiku vedenia vojny. Plánovaný zvrat nebolo možné dosiahnuť iba pozemnými operáciami a zároveň si aj udržať svoje pozície, preto sa rozhodli pre ponorkovú vojnu „U-Boot Krieg“. Okrem toho im situáciu sťažovalo aj vedenie vojny na dvoch frontoch, západnom a východnom ako aj námorná blokáda Británie, čím bolo Nemecko paralyzované od zásobovania, pretože nedokázali čeliť sile britského loďstva. Postoj Rakúsko - Uhorska k ponorkovej vojne nebol totožný s postojom Nemecka. Rakúsky cisár Karol s nasadením ponoriek od začiatku nesúhlasil. Bol presvedčený, že Spojené štáty na to zareagujú vstupom do vojny a to by zmarilo jeho plány na jej ukončenie. Prekážkou bola aj morálna dimenzia ponorkovej vojny, ktorá spočívala v skrytom boji, t.j. útok bol prevedený bez seba-spozorovania sa, čím neumožnil nepriateľovi brániť sa. Dôvodom pre stretnutie troch panovníkov v Piešťanoch bola práve ponorková vojna. Bulharský cár Ferdinand Coburg absolvoval začiatkom roku 1917 liečebný pobyt v piešťanských kúpeľoch. Počas neho odmietal kamkoľvek cestovať, preto sa stretnutie uskutočnilo tu. Cár bol ubytovaný v hoteli Thermia Palace, kde mal zriadený tiež svoj vojnový generálny štáb a vlastný poštový úrad.
Kráľ Karol pricestoval do Piešťan v civile vlakom, pričom cestu zo železničnej stanice do hotela absolvoval na koči ťahanom lipicanmi. Na druhý deň pricestoval cisár Wilhelm II, ktorému deň predtým priviezli jeho osobné auto,na ktorom sa presunul piešťanských kúpeľov. Panovníci na riešenie situácie nemali rovnaký názor. Výsledok stretnutia však ovplyvnila informácia, ktorá prišla počas rokovaní z Washingtonu. Wilhelmovi doručili telegram od nemeckého veľvyslanca, grófa Bernstorffa: „Veľvyslanectvo vo Washingtone zatvorené. Odchádzam do Nemecka.“ Táto udalosť znamenala prerušenie diplomatických vzťahov USA s Nemeckom. Kedy vstúpia Spojené štáty do vojny, bolo teda len otázkou času. Wilhelm ihneď odoslal admirálovi von Tirpitzovi depešu, aby bezodkladne začal totálnu ponorkovú vojnu. Po predčasnom ukončení porady Karol aj Ferdinand opustili salónik a Karol ešte v teň deň odišiel. 


Grand Restaurant

Alfonz Mucha – Obraz

Alfonz Mucha v rokoch 1929 – 1932 navštevoval s chorou dcérou Jaroslavou kúpele Piešťany. V roku 1932 dokončil v Nice alegorický obraz s piešťanskou tématikou, ktorý nazval – Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia! Venoval ho kúpeľom. Obraz bol a stále je umiestnený v tympanóne empírovej jedálne v hoteli Thermia Palace a slávnostne odhalený 15. mája 1932.

Obraz Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia maliar  Alfons Mucha, daroval kúpeľom z vďačnosti za poskytnutú liečbu dcére. Olejomaľba netradičného päťuholníkového tvaru za dodnes nevyjasnených okolností zmizla v noci 19. októbra 2000. Priekupníci s umením boli dlho opatrní. Až v decembri 2004 českí kriminalisti zadržali dvoch mužov z Karlových Varov, ktorí sa pokúsili pri nákupnom centre v Brne, Muchov nie veľmi známy obraz predať za 95-tisíc eur zákazníkovi z Rakúska. Mária Linkešová z trnavskej polície potvrdila, že krádež obrazu nie je dodnes objasnená.
Obraz sa do Piešťan vrátil poškodený necitlivým vyrezaním z rámu, ale aj zrolovaním plátna maľbou dovnútra. Vedenie kúpeľov rozhodlo, že dá obraz na svoje náklady odborne zreštaurovať. Tak sa dostal do rúk piešťanského rodáka Jána Hromadu, ktorý pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. "Pred reštaurátorským zásahom bolo potrebné dielo najskôr preskúmať. Využili sme nedeštruktívne metódy, snímanie infračervenou kamerou a pozorovanie pri ultrafialovom žiarení. Infračervená kamera odhalila prípravnú podkresbu, ktorá potvrdila precíznosť prípravy kompozície Alfonsa Muchu," vysvetlil reštaurátor. Uvoľnené časti farieb spevnil roztokom želatíny, miesta, kde maľba úplne chýbala, vyplnil japonským papierom. Chýbajúce vrstvy nahradil glej-kriedovým tmelom. Nasledovalo retušovanie akvarelovými a špeciálnymi retušovacími lakovacími farbami. Reštaurátor musel podlepiť pôvodné plátno, aby ho spevnil. Okraje plátna, ktoré sa po vyrezaní zachovali v pôvodnom ráme, scelil s plátnom pomocou polyamidového prášku. Predpokladá sa, že jedna z trojice mladých žien na obraze je práve Muchova dcéra. Obraz, ktorý bol maľovaný na mieru do priestoru nad dvere vo veľkej jedálni hotela Thermia Palace, bol prvý raz slávnostne odhalený 15. mája 1932. Až do dňa krádeže bol považovaný za nástennú maľbu. Po rekonštrukcii sa na jar roka 2006 dostal na svoje pôvodné miesto.
 

naposledy zobrazené
Hotels
Packages & Specials