Prirodzene uhličité minerálne kúpele Mariánskych Lázní

Balneoterapia, Termálne a minerálne kúpele

V čom spočíva prirodzene uhličitý minerálny kúpeľ?
Ide o najznámejšiu procedúru poskytovanú exkluzívne iba v kúpeľnom stredisku Mariánske Lázně, pri ktorej sa využívajú prirodzene uhličité minerálne vody vyvierajúce priamo na mieste. Minerálna voda s rozpusteným plynným oxidom uhličitým sa zahrieva na 32 až 34 °C, aby sa v nej zachovalo čo najviac CO2, ale aby zároveň dosiahla teplotu vhodnú na kúpanie. Po zohriatí sa minerálna voda napustí do vane na individuálny kúpeľ. Oxid uhličitý vytvára na ponorenej pokožke šumivý efekt, čím ju príjemne šteklí a spôsobuje začervenanie. Po kúpeli nasleduje uvoľňujúci suchý zábal, ktorý násobí prospešné účinky procedúry.

Akým spôsobom prirodzene uhličitý minerálny kúpeľ pomáha?
Plyn sa cez kožu vstrebáva do tela, kde rozširuje krvné kapiláry, vďaka čomu znižuje krvný tlak a podporuje srdcovú činnosť. Okrem toho potláča aj pocity bolesti a chladu, takže po chvíli budete v kúpeli cítiť teplo, aj keď sa vám na začiatku môže zdať pomerne chladný. Po viacnásobnom opakovaní procedúry sa zefektívni krvný obeh v celom tele, zlepší sa fungovanie vnútorných orgánov (vrátane srdca, obličiek a pohlavných orgánov) a uvoľnia sa stuhnuté a bolestivé svaly a kĺby. Uhličitý kúpeľ však pomáha aj s uvoľňovaním stresu a napätia. 
 

Minerálne kúpele s prísadami

Pri tejto konkrétnej procedúre sa do vody pridávajú bylinné výťažky a vonné oleje. Bylinné výťažky môžu obsahovať žihľavu, ktorá zjemňuje pokožku a môže pôsobiť prospešne proti ekzému, kamilku, ktorá pôsobí protizápalovo a urýchľuje liečbu rán, prasličku proti bolestiam chrbta a kĺbov či dubovú kôru na upokojenie podráždenej pokožky. Okrem toho si môžete vybrať spomedzi olejov s vôňou levandule, medovky, lúčnych kvetov, citróna či pomaranča. 

Ďalšou obľúbenou prísadou je výťažok z rašeliny. Ten pomáha s uvoľnením preťažených svalov, spomaľuje degeneratívne procesy v pohybovej sústave (konkrétne artrózu a reumatické ochorenia) a je účinný aj proti bolesti kĺbov, chrbtice a svalov. Vďaka vysokému obsahu aktívnych organických látok je však vhodný aj na liečbu ekzému, akné a iných zápalových kožných ochorení. Výťažok z rašeliny nesmiete používať, ak ste trpeli alebo trpíte niektorým z nasledujúcich ochorení: zhubné nádory a krvné poruchy (nedávne alebo prekonané), patologické nálezy na krčku maternice (PAP test).

Po konzultácii s kúpeľným lekárom je tento kúpeľ dostupný aj pre deti.

 

naposledy zobrazené
Hotels
Packages & Specials